Bazény dnes neodmyslitelně patří k létu. Najdeme je prakticky na každé zahradě. Pokud však nejsou vyhřívané, a to většina z nich není, musíme čekat, až po napuštění vodu na přijatelnou teplotu ohřeje Slunce. A to může, v závislosti na počasí, trvat i celkem dlouho. Nehledě na to, že se voda může za tu dobu zkazit. Není tedy divu, že se snažíme tento proces urychlit.
Jednou z možností je použití solární plachty. Jedná se o plachtu z materiálu, který zachycuje sluneční světlo a v podstatě působí skleníkový efekt. Díky tomu je pod ní mnohem větší teplota, což znamená, že se voda rychleji ohřeje. Jedná se tedy o užitečný vynález, který rozhodně najde své uplatnění.
Bohužel, většina lidí, kteří si ji pořídí, zanedbává péči o ni. Přitom ta je důležitá, pokud chceme, aby měla dlouhou životnost a aby skutečně dobře fungovala. Zkrátka nestačí ji jen přehodit přes bazén, je potřeba jí také věnovat náležitou péči.
V první řadě bychom se měli starat o to, aby zůstávala pokud možno čistá, a to z obou stran. To se může zdát jednoduché, avšak nesmíme zapomenout, že z horní strany na ni neustále padají nejrůznější větvičky, listí nebo hmyz, a to vše se zde následně rozkládá. To může mimo jiné také narušit strukturu plachy. Na spodní straně zase často najdeme řasy a sinice, neboť teplá voda pro ně představuje ideální prostředí. Pravidelná očista je tedy základem.
Dále musíme dávat pozor, aby nebyla nijak poškozená. Dokonce i popraskání „bublinek“ na spodní straně může snížit její účinnost. Pokud ji tedy máme rozloženou na trávě, aby uschla, neměli by po ní běhat například psi či děti. Na zimu je pak potřeba ji dobře uskladnit. Vždy bychom ji nejprve měli důkladně vysušit, abychom zabránili vzniku plísní, a teprve potom ji složit. Uchovávat by se měla na suchém, relativně teplém místě. Tak budeme mít jistotu, že bude skutečně v pořádku.