Menstruace je období, které trvá přibližně sedm dní v měsíci. Tomuto období předchází ovšem dlouhá doba, během které se v ženském organismu děje mnoho změn, které ovšem nemusíme ani zaznamenat. Je ale pravda, že všechny tyto změny se dějí na základě vyplavování různých hormonů. Je tak možné, že žena, která se naučila své tělo vnímat, může drobné změny na svém těle zaregistrovat. Pokud bychom chtěli shrnout všechno, co se během těch 28 dní v těle ženy děje, nebude se jednat o krátký text. Všeobecně se ženské tělo připravuje na to, aby mohlo přijmout oplodněné vajíčko. Během měsíce se tak musí připravit nejen děložní sliznice, ale ve vaječníku musí dozrát jedno z mnoha vajíček, které se zde nachází a musí být vysláno vejcovodem do dělohy.
V ženském mozku se vyplavují specifické hormony, které se krevním řečištěm dostanou až k cílovým orgánům. Ve vaječníku je tak vybráno jedno vajíčko, které dokončí své dělení tak, aby bylo připraveno na splynutí se spermií. V momentě, kdy dozraje, dojde k rupnutí jeho obalů a vajíčko se může dostat do vejcovodu. Pokud není oplodněno dostane se až do dělohy. V té se během měsíčního cyklu musí zmnožit sliznice, aby byla schopna přijmout a dostatečně vyživovat oplodněné vajíčko, které ještě není schopno přijímat živiny přímo z krevního řečiště matky. Pokud vajíčko není oplodněno, nemůže se na sliznici uchytit a dojde tak jeho vyloučení.
Zároveň s tím dojde ke spasmu krevních kapilár, které vyživují nově dotvořenou sliznici dělohy. Ta, pokud není prokrvena odumírá a je s trochou krve vyloučena z těla ženy. Toto období pak pociťujeme jako menstruaci. Nejedná se o příjemné období, kdy musí být každá žena vybavena na každém svém kroku hygienickou vložkou či tamponem. Snad aspoň trochu si jej můžeme zpříjemnit nepropustnými menstruačními kalhotkami, které jsou mnohem komfortnější alternativou ke dříve zmíněným menstruačním pomůckám.