Víte co obsahují jednorázové pleny?
Jednorázové pleny se vyrábí z umělých vláken, která se musí chemicky bělit, aby plenky nebyly zažloutlé, ale hezky bílé. Najdeme v nich i spoustu barviv, protože se většinou vyrábí s dětskými motivy. Zároveň jsou plné plastů. Jen zapínání a boční gumičky obsahují plasty, které se prostě v přírodě nemají šanci rozložit. Aby byly pleny příjemné, výrobci se předhání ve vynalézání nových technologií, díky kterým bude i zcela mokrá plenka stále suchá. Jenže vlhkost se drží uvnitř plenky, a tak je dítě v mokru i když to necítí. A problém v podobě opruzené pokožky je na světě. Je to jako byste měli počůrané prádlo a na něj si dali igelitový sáček. Nic moc pocit, že?
Jednorázové pleny se sice velmi snadno používají, což je jeden z hlavních důvodů jejich popularity. Jsou i celkem levné, pokud si ovšem nespočítáte jejich cenu za měsíční spotřebu. Oproti tomu látkové pleny jsou sice náročnější na údržbu, protože se musí namáčet, prát a samozřejmě i vyžehlit, ale neprodukujete jimi jednorázový plastový odpad. Tyto pleny jsou velmi ekologické, a můžete je v případě že je už nepotřebujete, klidně prodat dál.
Nákupní cena je vyšší
Většina rodičů vidí ceny za látkoví sady a ta je logicky odradí od jejich nákupu. Nicméně látkové plenky je možné koupit i z druhé ruky. Nemusíte se toho vůbec bát, protože pleny stačí pečlivě vyprat a můžete je použít i po někom jiném. Práce s nimi je sice pracnější, ale jsou prodyšné, takže opruzeniny jen tak nehrozí.
Jestli chcete mít co nejméně problémový přechod z plenek na nočník, jsou látkové plenky ideální parťák. Neuzamknou v sobě vlhkost jako jednorázové, takže dítě moc dobře cítit že je mokré a začne si rychleji uvědomovat že má chodit na nočník. Mnoho rodičů tuto zkušenost potvrzuje v diskuzích, takže jestli chcete mít o starost méně, je to jedna z možností.