V současné době je poměrně velký zájem o výstavbu garážových stání, nahrazují klasické garáže a lidem, kterým se garáž nevyplatí, postačují pro zabezpečení vozidla před většinou nepříznivých povětrnostních vlivů. Garáž má ale své nesporné výhody, a odmyslíme-li si ty obvyklé, tedy uložení vozidla a jeho zajištění před veškerými vlivy zvenčí včetně zmírnění pravděpodobnosti krádeže, máme tu mnohdy k dispozici další úložný https://www.kupi.cz/sleva/ulozny-box-tesco prostor pro nářadí, s možností mít v garáži zřízenou dílnu.
Stavět garáž není tak složité, jak se zdá, nejobtížnější fází je základová deska, a tu se vyplatí nechat zhotovit profesionální firmou, načež vy pak už můžete stavět svépomocí tak, jak se to dělávalo již za socialismu – klást na sebe cihlu za cihlou, tvárnici za tvárnicí, abyste během pár dnů zvládli postavit hrubou stavbu. Tu pak už zbývá jen zastřešit, a k tomu se mohou hodit ocelové překladové nosníky.
Strop a střecha garáže z U nebo I profilů z konstrukční oceli je celkem obvyklý postup, ocel má delší trvanlivost, než dřevo, a také vyšší pevnost. Jde jen o to, mít profily nařezané na potřebný rozměr, abyste je mohli umístit na předem stanovené místo, ukotvit a prokládat další stavební konstrukcí.
Ocelové profily mají poměrně velký průřez, a kdybyste je chtěli krájet ruční pilkou na železo, zabralo by vám to celý týden a byli byste umořeni a fyzicky zničeni. Další možností je řezat profily flexkou (kotoučovou bruskou), ale toto je velmi nepřesné, protože jde opět o ruční nářadí. Mnohem přesnější porcování ocelových nosníků, a to nejen pro výstavbu garáže, ale i pro další účely, například pro oplocení pozemku, stavbu kůlny, dřevníku nebo altánu, je pilový kotouč 250. Dělení materiálu tímto způsobem je velmi přesné, rychlé a spolehlivé. Pilové kotouče se vyrábí z rychlořezné nástrojové oceli a jsou určené pro práci s ocelovými, mosaznými, bronzovými nebo hliníkovými materiály.